Terénní dostihy nejsou pouze o rychlosti, ale i o touze psa lovit

Carnilove
Terénní dostihy nejsou pouze o rychlosti, ale i o touze psa lovit

Lov a pohyb. Miluje-li pes obě tyto aktivity, pak je pro něj coursing jako strvořený. Tento terénní dostih je založen právě na touze psa chytit svoji kořist.

Coursing, tak jako klasické dostihy na oválech, je spojován především s chrty. Terénní dostihy jsou dnes ale stále oblíbenějším sportem i pro další aktivní psí rasy. Samozřejmě i pro jejich páníčky. Na předcích psa tak nezáleží. Důležitá je jeho touha lovit. 
Hare coursing, tedy běh za živým zajícem, krysou nebo kočkou, je u nás zakázaný. Vyzkoušet můžete pouze Lure coursing, při kterém psi loví umělou náhradu nebo nějaký střapec.

Závody psi běhají na nejlépe mírně svažité a dobře přehledné louce. Návnada je tažena navijákem přes louku cik-cak tak, aby simulovala běh zajíce. Trasa závodu by měla nejlépe obsahovat přírodní překážky, aby psi ukázali i svoji inteligenci. Cílem dostihu je chytit návnadu. Závod je dvoukolový, v každém z nich psi běží jinou trasu. Proti sobě stojí vždy dva psi stejné rasy a pohlaví, odlišeni jsou barevnými dečkami. Jejich výkony se hodnotí podle rychlosti, úsilí chytit kořist, obratnosti, vytrvalosti a inteligence. Zisk v jednom kole je maximálně 100 bodů. Pokud pes získá 50 bodů, pak může postoupit do druhého kola. Vítěz je pak samozřejmě ten s více body. 

V Coursingu tedy nejde pouze o čas, za který dokáže pes návnadu chytit. Celkově jsou důležité jeho lovecké pudy, které se při dostihu projeví. Není tedy dobré nutit své psíky do závodění, pokud je lov nebaví. Bez touhy z něj dobré výkony nedostanete. 
Jak to nejlépe zjistit, je navštívit trénink coursingu. K tomu žádné speciální vybavení nepotřebujete. Jestli se ale rozhodnete závodit, musíte si pořídit coursingovou licenci. Ta je omezena pouze věkem závodníka, tedy vašeho psa, a jeho kondicí. Na závodění si pak musíte pořídit košík a coursingovou dečku nebo obojek.